Otwarcie symulatora Train-18 w wersji VR

Szanowni Państwo,

jest nam niezmiernie miło poinformować, iż 18 grudnia 2018 r. w Chennai, w Indiach symulator pociągu pasażerskiego Train-18 został oficjalnie odebrany i zainaugurowany przez Pana Sudhanshu Mani, dyrektora generalnego Integral Coach Factory oraz zespołu managerów i pracowników firmy, a także Prezesa firmy REDS i Zarządu firmy PRAG Group.

Rozmowy pomiędzy Integral Coach Factory (Chennai, Tamil Nadu) a firma REDS S.A trwały od 2017 roku. 1 marca 2018 r. firma ogłosiła przetarg na dostawę symulatora pociągu Train-18 w oparciu o wirtualną rzeczywistość. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma REDS S.A. w konsorcjum ze swoim partnerem, firmą z grupy PRAG (Lucknow, Uttar Pradesh).

Train-18 to najnowszy projekt nowoczesnego elektrycznego zespołu trakcyjnego przeznaczonego do obsługi połączeń intercity na relacjach Delhi – Varanasi, Delhi – Bhopal. Składa się z 16 członów, zabiera na pokład 1128 pasażerów w dwóch klasach. Pociąg wyposażony jest w klimatyzację, napęd trójfazowy 25kV i szereg innych nowoczesnych technologii. Jego pierwszy przejazd zostanie uroczyście otwarty przez Premiera Indii, Narendra Modi na trasie Delhi – Varanasi w dniu 29 grudnia 2018 r.

Umowa pomiędzy firmami został podpisana 18 maja 2018 r. Zamówienie obejmowało przygotowanie symulatora wiernie odwzorowującego pulpit maszynisty pociągu Tain-18 z uwzględnieniem incydentów oraz scenariuszy, a także przygotowanie testowej, treningowej trasy zgodnie z uwarunkowaniami kolei indyjskiej. Symulator został zainstalowany w oryginalnym, w pełni wykończonym czole pociągu, wyposażony w klimatyzację, dodatkowy ekran zewnętrzny dla celów obserwowania szkoleń oraz fotel maszynisty i instruktora. Symulacja sterowana jest za pomocą komputera wbudowanego w panel maszynisty, natomiast maszynista szkolony obserwuje scenerię w wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli z dodatkowym wykorzystaniem technologii śledzenia rąk.

W ramach prowadzenia projektu zespół REDS S.A. ściśle współpracował z zespołem producenta pojazdu fabryką Integral Coach Factory w Chennai oraz z integratorem i dostawcą komponentów do pojazdu, firmą MEDHA.